Gotowanie w sposób ekologiczny to nie tylko inwestycja w specjalne naczynia i urządzenia. To także zmiana codziennych nawyków i kształtowanie nowych, dzięki którym oszczędzasz wodę i prąd. Oprócz benefitów zdrowotnych i ekonomicznych, wspierasz też rodzimych, lokalnych rolników, przedsiębiorców i wytwórców.
Nowoczesne rolnictwo poczyniło ogromne postępy w produkcji wystarczającej ilości upraw, aby zaspokoić popyt, ale firmy spożywcze często używają pestycydów i chemikaliów, które mogą szkodzić Tobie i środowisku. Nic dziwnego, że konsumenci szukają zdrowszych opcji.
Praktyki rolnictwa ekologicznego prowadzą do produkcji plonów oraz hodowli bydła i drobiu bez polegania na chemikaliach. Uprawa w sposób naturalny pomaga również w ochronie gleby i wody. W ten sposób mogą powstawać nawet dania gotowe w słoikach, które będziesz mógł spożyć w późniejszym czasie.
Żywność ekologiczna dostarcza więcej składników odżywczych, minerałów i witamin niż ta uprawiana w dużych komercyjnych gospodarstwach. Oczywiście lepiej też smakuje. Poszukaj ekologicznych owoców i warzyw, mięs, drobiu i nabiału od lokalnych rolników, rynków i spółdzielni.
Nie zapomnij zabrać ze sobą toreb wielokrotnego użytku do sklepu spożywczego i pominąć używanie tych plastikowych.
Eko-produkty dostaniesz także w wielu sklepach internetowych, np. https://marketbio.pl/.
Miłośnicy warzyw wiedzą, że latem nie ma nic smaczniejszego niż te świeże, lokalnie uprawiane, ale przez cały rok warto kupować żywność od lokalnych rolników.
Jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska rzeczy, które można robić zgodnie z zasadami żywności ekologicznej, jest jedzenie miejscowe. Nie tylko wspierasz lokalnych rolników, ale także otrzymujesz najświeższą a w wielu przypadkach najlepszą dostępną ekologiczną i naturalną żywność. Poza tym oszczędzasz środowisku wymagającym ropy naftowej kosztom transportu żywności po całym kraju lub świecie do supermarketu.
W wielu miejscach zachęca się kupujących do wyszukiwania lokalnie uprawianych owoców i warzyw na targach rolniczych, stoiskach z żywnością i w spółdzielniach spożywczych. Będziesz cieszyć się świeżym jedzeniem, wspierając małe firmy w swojej społeczności i pomagając środowisku.
Kupowanie żywności od lokalnych rolników i wytwórców może być przygodą dla całej rodziny. Wybierz się na wycieczkę do lokalnego gospodarstwa czy przedsiębiorstwa i sprawdź, jak powstają różne tradycyjne produkty, np. produkty regionalne Lubelszczyzny.
Chociaż naczynia kuchenne przyjazne dla środowiska nie sprawią, że będziesz wyśmienitym kucharzem przez noc, mogą pomóc zmniejszyć zużycie energii w kuchni i zapobiec zanieczyszczeniu żywności przez szkodliwe chemikalia.
Wielu producentów przyborów kuchennych stosuje teraz nową technologię ceramiczną, która zapobiega przywieraniu potraw. Tradycyjne patelnie nieprzywierające są pokryte teflonem, który zaczyna się rozkładać w temperaturze ponad 232 stopni Celsjusza. Większość pieców osiąga wyższe temperatury, więc teflon zaczyna się rozkładać już po kilku miesiącach.
Garnki i patelnie wykonane w nowej technologii zapobiegającej przywieraniu na bazie ceramiki potrzebują mniej czasu na podgrzanie powierzchni do odpowiedniej temperatury gotowania ze względu na doskonałą przewodność cieplną aluminium, z którego są wykonane. Ich ceramiczna powłoka nie zaczyna się rozkładać, dopóki temperatura nie przekroczy 538 stopni Celsjusza.
Kupuj tylko pojedyncze elementy, których potrzebujesz, zamiast kupować zestawy z garnkami, których nigdy nie będziesz używać, i wybieraj elementy przyjazne dla piekarnika, które można wykorzystać do wielu celów. Powinieneś także szukać wzorów z ciasno dopasowanymi pokrywkami, aby ubywało z nich mniej energii cieplnej.
Szukaj naczyń wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym uchwytów z aluminium z recyklingu. Niektórzy producenci oferują nawet naczynia kuchenne z uchwytami wykonanymi z trwałych materiałów, takich jak bambus.
Codzienne czynności składają się na duże oszczędności energii, więc mądrze korzystaj ze swoich urządzeń. Oszczędzaj prąd, wybierając naczynia o odpowiedniej wielkości i szczelnie je przykrywając, aby zatrzymać ciepło. Upewnij się, że palniki na płycie kuchennej są czyste, aby gotować wydajniej.
Wykorzystaj w pełni swój piekarnik, gotując kilka rzeczy naraz. Wybierz naczynia żeliwne, ceramiczne lub szklane, aby zachować więcej ciepła i skrócić czas gotowania. Możesz wyeliminować lub zminimalizować podgrzewanie, aby oszczędzać energię. Oprzyj się też pokusie zajrzenia do piekarnika: temperatura spada o 25 stopni za każdym razem, gdy otwierasz drzwi.
Jeśli przeprowadzasz przebudowę, weź pod uwagę, że piece konwekcyjne gotują od 25 do 30 procent szybciej niż tradycyjne piekarniki, oszczędzając czas i energię.
Innym zielonym nawykiem jest używanie odpowiedniego urządzenia do pracy. Na przykład użyj tostera do podgrzania zamrożonych gofrów czy skibek chleba zamiast ogrzewania dużego piekarnika lub wybierz kuchenkę mikrofalową do podgrzania zamrożonej żywności lub resztek. Czajniki elektryczne to szybki sposób na zagotowanie wody i oszczędność energii.
Nie bój się używać zmywarki. To bardzo wydajne urządzenie i zużyjesz mniej wody niż zmywając w tradycyjny sposób. Uruchom ją tylko wtedy, gdy jest pełna i wybierz najbardziej wydajne ustawienia.
Foto wyróżniające: Freepik