Polecamy

Składki ZUS przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą

Składki ZUS przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą
/
/
Ekonomia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według prawa obowiązującego w Polsce każda osoba prowadząca własną, jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązana jest opłacać comiesięczne składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co istotne, na ich wysokość wpływa kilka czynników, m.in. ulgi przysługujące danemu przedsiębiorcy. Wraz z rokiem 2022 dotychczasowe terminy opłacania składek do ZUS uległy zmianie. Komu zatem przysługują jakie ulgi i do kiedy należy opłacać ww. zobowiązania?

Schematy opłacania składek ZUS

Schematy dotyczące opłacania składek ZUS decydują o tym, jakie ulgi przysługują indywidualnie każdemu przedsiębiorcy. Co istotne, składki odprowadza się z tytułu ubezpieczeń: emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych i zdrowotnych. Aby przedsiębiorca mógł zdecydować, który ze schematów jest najlepszy dla niego, musi najpierw odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • czy właśnie zaczyna prowadzenie działalności gospodarczej;
  • jeśli wznawia działanie swojej firmy, to od kiedy była zawieszona;
  • czy może właśnie wyczerpał swój okres ulgi początkowej;
  • jak wysokie są osiągane przez niego dochody;
  • czy jego ubezpieczenia nie są zdublowane;
  • czy ma status emeryta, rencisty lub status osoby niepełnosprawnej.

Od tych czynników zależy schemat, w który wpisuje się dany przedsiębiorca, a od tego schematu – wysokość zniżki na opłacane składki. Warto pamiętać, że według nowych norm, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek wnieść opłatę maksymalnie do 10. dnia każdego miesiąca (jeśli chodzi o niego samego), a do 15. – za wszystkich pozostałych płatników, czyli osoby, które zatrudnia lub ma z nimi podpisane umowy cywilnoprawne, na przykład umowę zlecenia.

Karolina Grabowska/pexels.com

Ulga na start nie tylko dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start należy się nie tylko zupełnie nowym przedsiębiorcom, którzy pierwszy raz zamierzają prowadzić swoją działalność, lecz także tym, którzy co najmniej 60 miesięcy temu zawiesili czy zakończyli własny biznes. Jej okres ważności ważny jest przez pierwsze 6 miesięcy liczonych od dnia, w którym została założona działalność gospodarcza. Jakie korzyści niesie ze sobą ulga na start?

Przedsiębiorcy objęci jej działaniem zwolnieni są ze standardowej wersji opłat ubezpieczeniowych. Ich obowiązkiem jest jedynie ponoszenie kosztów za część zdrowotną. Oczywiście, jej wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. Warto pamiętać, że ze względu na dobrowolny charakter omawianej ulgi nie jest ona „włączana” automatycznie, a zainteresowany przedsiębiorca musi osobiście zgłosić chęć przystąpienia do niej.

Preferencyjne składki ZUS

Po zakończeniu okresu ważności ulgi na start każdy przedsiębiorca ma prawo opłacać ubezpieczenie w formie tzw. preferencyjnych składek ZUS. Jedynym warunkiem jest to, że nie mogą one pochodzić od kwoty niższej niż 30% wysokości minimalnego wynagrodzenia. Z takiego rodzaju ulgi można korzystać przez 24 miesiące od momentu założenia działalności gospodarczej. Oczywiście, tutaj składka na ubezpieczenie zdrowotne również pozostaje bez zmian.

Mały ZUS plus

To kolejny rodzaj ulgi, z której można zacząć korzystać po zakończeniu preferencyjnych składek ZUS (nie można korzystać z więcej niż jednej ulgi jednocześnie). Jednakże należy najpierw spełnić kilka warunków. Po pierwsze, przychód za rok 2021 nie może przekraczać 120 000 zł (działalność musi być prowadzona przez co najmniej 365 dni, w tym co najmniej 60 w poprzednim roku). Niestety, przedsiębiorca nie może także korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, które obecnie staje się coraz popularniejszą formą rozliczania się z fiskusem.

Zdj. główne: Roman Synkevych 🇺🇦/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zasady i specyfika ubezpieczeń społecznych – praktyczny poradnik
/
Zasady i specyfika ubezpieczeń społecznych – praktyczny poradnik
Pogłęb swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych z naszym praktycznym przewodnikiem. Dowiedz się, jak działają, jak zrozumieć swoje prawa i obowiązki oraz jak skorzystać z nich w pełni.
Rozważania na temat post-apokaliptycznej symboliki w twórczości wybitnego artysty
/
Rozważania na temat post-apokaliptycznej symboliki w twórczości wybitnego artysty
Zanurz się w świecie post-apokaliptycznej symboliki ukrytej w dziełach znaczącego artysty. Odkryj, jak kultura końca świata wpływa na wyobraźnię twórców i jak interpretować ich twórczość.
Czy regularne ćwiczenia mogą pomóc w zwalczaniu bezsenności?
/
Czy regularne ćwiczenia mogą pomóc w zwalczaniu bezsenności?
Dowiedz się, jak regularne treningi mogą wpłynąć na poprawę jakości snu, czy ćwiczenia fizyczne są skuteczną metodą walki z bezsennością.