Polecamy

Jak działa dzielnik strumienia oleju?

Jak działa dzielnik strumienia oleju?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dzielnik strumienia oleju to element układu hydraulicznego, który odpowiada przede wszystkim za podział głównego strumienia oleju na kilka mniejszych. Stosuje się go również po to, aby łączyć dwa strumienie w jeden. Ma to swoje uzasadnienie i wpływa na prawidłową pracę maszyny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie są dzielniki strumienia oleju hydraulicznego oraz na czym polega ich działanie.

Czym są dzielniki strumienia oleju?

To elementy układu, które stosowane są w celu regulacji natężenia przepływu oleju hydraulicznego. Dzięki temu następuje podział strumienia na kilka strumieni, które mają jednakowe proporcje oraz takie same parametry niezależnie od zmiennego obciążenia maszyny, siłowników i silników hydraulicznych. Poza podziałem zawory tego typu wykorzystywane są również do łączenia dwóch strumieni (lub więcej) w jeden. Dostępne na rynku elementy różnią się parametrami technicznymi, w tym m.in.: przepływem, maksymalnym błędem przepływu czy też maksymalnym ciśnieniem pracy. Warto uwzględnić to w procesie zakupowym.

Jak działa dzielnik strumienia oleju w praktyce?

Szczegółowy mechanizm działania dzielnika strumienia oleju zależy od jego rodzaju. Docelowo jednak pełnią one tę samą funkcję. Na rynku wyróżnia się takie rodzaje, jak m.in.:

  • dzielniki szczelinowe;
  • dzielniki zębate;
  • dzielniki tłokowe;
  • dzielniki proporcjonalne.

Działanie dzielników szczelinowych opiera się o różnicę ciśnień występującą w otworach kalibracyjnych. Natężenie przepływu zależy od tego, jaki jest przekrój zwężek, które można kontrolować. Drugą z kategorii są dzielniki zębate. W trakcie pracy ciecz robocza wpływa do komory, a następnie obracające się koła zębate dzielą ją na wskazaną liczbę strumieni, a te zasilają odbiorniki. W przypadku dzielników tłokowych wykorzystuje się ruchome suwaki, które sterują natężeniem przepływu cieczy roboczej.

Co do zasady mechanizm działania dzielników polega na tym, że urządzenie to jest w stanie dzielić główny strumień cieczy roboczej z pompy na dwa niezależne od siebie strumienie, które mogą zasilać dwa niezależne od siebie układy hydrauliczne. Jednocześnie dzielnik sprawia, że pomimo zmiany obciążenia układu, a także ciśnienia roboczego, główny odbiornik w maszynie otrzymuje tyle samo oleju, a ewentualne zmiany i wahania obserwuje się tylko w przypadku drugiego odbiornika.

Gdzie stosuje się dzielniki strumienia?

Dzielniki strumienia oleju hydraulicznego stosuje się w maszynach, gdzie minimum dwa siłowniki muszą działać w jednym czasie i wysuwać się z jednakową prędkością. Aby to było możliwe, niezbędny jest precyzyjny podział strumienia na dwa identyczne, zasilające odbiorniki taką samą ilością cieczy roboczej. Dzięki temu uzyskuje się synchronizację i zapobiega sytuacjom, w których jeden siłownik hydrauliczny działa szybciej i z inną mocą niż drugi. Tego typu rozwiązania technologiczne stosuje się m.in. w maszynach rolniczych, przemysłowych czy budowlanych.

Szeroki wybór dzielników strumienia oleju znajdziesz w ofercie firmy Hydromech. Wśród rekomendowanych producentów znajdują się m.in. włoskie firmy HBS, Hydrocar i Hydroven.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak elastyczne formy zatrudnienia wspierają rozwój zawodowy i osobisty pracowników
/
Jak elastyczne formy zatrudnienia wspierają rozwój zawodowy i osobisty pracowników
Odkryj, jak elastyczne formy zatrudnienia wpływają na rozwój umiejętności, zwiększają satysfakcję z pracy i pozwalają znaleźć równowagę między życiem zawodowym a osobistym.
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej?
/
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej?
Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć instalacje elektryczne w budynkach użyteczności publicznej, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom oraz spełnić wymagane normy i przepisy prawne.
Jak skutecznie prowadzić ewidencję kadrową? Praktyczne porady dla pracodawców
/
Jak skutecznie prowadzić ewidencję kadrową? Praktyczne porady dla pracodawców
Poznaj praktyczne wskazówki dla pracodawców dotyczące efektywnej ewidencji kadrowej. Odkryj metody zachowania porządku i przejrzystości w dokumentach pracowniczych.