Polecamy

Zaburzenia erekcji – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

Zaburzenia erekcji – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy z erekcją, wbrew pozorom, dotykają także mężczyzn młodych, bo przed 30. rokiem życia. Powodów może być wiele, ale pewne jest, że takie trudności należy właściwie diagnozować i leczyć. Bez tego nie tylko cierpi życie seksualne mężczyzny, ale konsekwencją może być obniżenie poczucia własnej wartości lub nawet depresja. Istotne, że problem dotyka nawet 2 milionów mężczyzn w Polsce.

Czym objawiają się zaburzenia erekcji?

Chodzi o niemożliwość osiągnięcia, ale też utrzymania wzwodu. W rezultacie nie można odbyć stosunku seksualnego lub jest on nie w pełni osiągalny. Wyróżnia się sytuacje, gdy niezdolność jest całkowita, charakteryzuje się niemożliwością dokonania penetracji lub też wzwód jest na tyle krótkotrwały, że nie da się odbyć pełnego stosunku. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że często taki stan nie ma charakteru nieodwracalnego. Stąd potrzeba diagnostyki i leczenia.

Co może wpływać na pojawienie się zaburzeń erekcji?

Niestety, powody problemów z erekcją mogą być różne i również dlatego trudno jest je jasno określić. Trudności te dotykają aż 16% mężczyzn pomiędzy 20. a 70. rokiem życia, co także utrudnia wyszczególnienie najczęstszych przyczyn. Do najbardziej rozpowszechnionych należą:

  • miażdżyca lub cukrzyca, które powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych,
  • neuropatia (dysfunkcje układu nerwowego),
  • depresja,
  • zaburzenia lękowe,
  • zażywanie niektórych grup leków (chodzi zwłaszcza o preparaty stosowane w przypadku depresji lub leki hormonalne),
  • zabiegi chirurgiczne,
  • używki (np. alkohol).
Bupa UK – Bupa | Erectile Dysfunction – Is It Normal?

Jak wygląda diagnostyka zaburzeń erekcji?

W przypadku problemów z erekcją nie należy zwlekać, trzeba udać się jak najszybciej do lekarza. Diagnostyka w takim przypadku opiera się na trzech etapach:

  • wywiadzie uwzględniającym też aktywność seksualną i stan psychiczny pacjenta,
  • badaniu fizykalnym,
  • ewentualnych badaniach dodatkowych.

W postępowaniu chodzi o szybkie wykrycie przyczyny zaburzeń i usunięcie jej oddziaływania tak, żeby pacjent mógł szybko powrócić do normalnego życia seksualnego. Urolog, do którego musimy się udać, konsultuje często swoje diagnozy i dalsze leczenie ze specjalistami innych dziedzin. Chodzi często m.in. o psychologa, seksuologa, kardiologa lub neurologa.

Jak leczy się zaburzenia erekcji?

Szybkie określenie przyczyny zaburzeń erekcji jest tak ważne właśnie z uwagi na potrzebę doboru właściwych metod leczenia. Podstawowym działaniem jest określenie tego, czy sytuacja jest odwracalna i pacjent może odzyskać pełną sprawność seksualną

Leczenie zaburzeń, gdy problem tkwi w innych jednostkach chorobowych

Sytuacja jest bardziej oczywista, gdy problemy z erekcją są powodowane przez depresję, urazy naczyń krwionośnych lub choroby, których przebieg powoduje obniżenie poziomu testosteronu. Wówczas sięga się do metod leczenia, które zwalczają właśnie te czynniki chorobowe. Może być to więc psychoterapia, ale także rekonstrukcja naczyniowa lub terapia testosteronem.

Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

W sytuacjach, gdy można przywrócić sprawność seksualną, podejmuje się też leczenie farmakologiczne specjalistycznymi preparatami. W ostateczności przeprowadzane są także operacje chirurgiczne, które należą jednak do metod leczenia w bardzo trudnych przypadkach.

Warto odpowiednio wcześnie zgłosić się do urologa. Instytut Badań Opinii Publicznej PENTOR szacuje, że nawet 1,5 miliona Polaków cierpi na poważne problemy z erekcją. Dane są bardzo pesymistyczne: zaledwie trzecia część mężczyzn dotkniętych takimi przypadłościami zgłasza się do specjalisty. Problemem jest niski poziom edukacji odnośnie tego rodzaju zaburzeń, ale także bariera wstydu, która niesłusznie powstrzymuje chorych przed przyznaniem się do problemu, diagnostyką i podjęciem leczenia. Warto dodać, że 75% mężczyzn nie rozmawia o tym ze swoimi partnerkami, co może później skutkować poważnymi problemami w związkach.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak tworzyć przyjazne środowisku przestrzenie miejskie?
/
Jak tworzyć przyjazne środowisku przestrzenie miejskie?
Odkryj strategie projektowania zrównoważonych przestrzeni miejskich, które promują ekologię i zdrowy tryb życia. Dowiedz się, jak wykorzystać zieleń miejską, odnawialne źródła energii i innowacyjne technologie, aby miejskie środowisko stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców i planety.
Jak prawidłowo sporządzić umowę pożyczki między osobami prywatnymi?
/
Jak prawidłowo sporządzić umowę pożyczki między osobami prywatnymi?
Dowiedz się, jak skutecznie i zgodnie z prawem sporządzić umowę pożyczki między osobami prywatnymi. Poznaj niezbędne elementy umowy i unikaj błędów.
Jak skutecznie przygotować się do procesu restrukturyzacji finansowej?
/
Jak skutecznie przygotować się do procesu restrukturyzacji finansowej?
Dowiedz się, jak skutecznie przeprowadzić proces restrukturyzacji finansowej i zminimalizować ryzyko związane z zarządzaniem finansami firmy.