Sprawdź, jak dziś możesz obniżyć koszt energii elektrycznej. Co zyskasz jako przedsiębiorca, wykorzystując zieloną energię?
Budżet, jaki przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przeznacza na opłaty energetyczne, jest jednym z najwyższych. Problem rosnących kosztów energii powoduje wzrost cen towarów, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia konkurencyjności produktów, jakie wytwarza przedsiębiorstwo. Sposobów na to, aby obniżyć koszty zużycia energii, jest kilka i każdy z ich daje przedsiębiorcy pole manewru do zaoszczędzenia funduszy.
Jeżeli nasza firma ma duże zapotrzebowanie na energię, którą pochłania oświetlenie,
urządzenia biurowe, klimatyzacyjne czy produkcyjne, warto rozejrzeć się za tańszymi w eksploatacji zamiennikami. W zależności od tego, co wytwarzamy i w jakich godzinach przypada największy pobór energii elektrycznej w naszych biurach, sklepach czy liniach produkcyjnych, sprawdź, czy możesz dopasować go do właściwej strefy czasowej i zmniejszyć opłaty za prąd.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź koniecznie, jakie są zawarte w umowie wartości mocy umownej i mocy pobranej. Jeżeli od dłuższego czasu Twoje faktury za prąd są wyższe niż zawarta w umowie moc umowna, wówczas podnieś jej wartość mocy umownej u dystrybutora. Postępując w ten sposób, unikniesz kar nakładanych na Ciebie przez operatora sieci energetycznej za przekroczenie ustalonego limitu. Z kolei jeżeli moc pobrana w Twojej firmie jest niższa niż moc umowna, obniż jej wartość i zaprzestań płacenia za niewykorzystaną nadwyżkę.
Kolejnym krokiem do zmniejszenia opłat za energię elektryczną jest zmiana dostawcy prądu. Konkurencyjność ofert dostępnych dla firm jest tu wyraźna ze względu na fakt, że głównymi odbiorcami prądu są właśnie przedsiębiorstwa. Cena będzie tym niższa, im dłuższy będzie okres, na jaki zawarta będzie umowa. Warto też przyjrzeć się opłatom handlowym i dystrybucyjnym oraz kosztom ewentualnego rozwiązania umowy.
Odpowiedzią na wysokie i rosnące ceny energii jest produkująca prąd z energii słonecznej fotowoltaika. Wymiar oszczędności, jakie przyniesie dobrze zrealizowany projekt instalacji fotowoltaicznej, to jedynie opłaty ponoszone na rzecz operatora i wynoszące od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. W ten sposób amortyzacja instalacji zwróci nam się szybko, pozwalając na większe oszczędności.
Możliwe jest także wydzierżawienia od spółki instalacji fotowoltaicznej i korzystanie z zielonej energii, jaką ona wytwarza – Umowa PLA (Power Lease Agreement). Na podstawie tej umowy instalacja jest dzierżawiona przedsiębiorcy, który zobowiązany jest do comiesięcznej opłaty za energię, której wysokość warunkuje ilość wyprodukowanego prądu.
Kolejnym alternatywnym sposobem pozyskania energii dla przedsiębiorstwa jest wykorzystanie turbin wiatrowych. Dobrze obliczona na zysk turbina pozwoli dokładnie i trwałe planować koszty prądu w firmie w dłuższej perspektywie czasowej. Wykorzystanie energii wiatrowej może bardzo korzystnie pozycjonować naszą firmę w oczach coraz bardziej świadomego problemu ekologii klienta. Taka inwestycja z pewnością podniesie wizerunek marki, stawiając ją na równi z innymi dbającymi o kwestie klimatu na świecie.
Do pozostałych źródeł energii, z jakich dziś może skorzystać przedsiębiorca, należą energia wodna, energia biomasy czy energia geotermalna. To, z jakiego z alternatywnych źródeł energii będziemy mogli skorzystać, zależeć będzie dostępność danego zasobu. W zależności od miejsca nie wszędzie możliwe będzie postawienie turbiny wiatrowej czy budowa elektrowni wodnej.
Możemy już dziś dostrzec pozytywne aspekty korzystania z odnawialnych źródeł energii przez przedsiębiorstwo. Pozwalają one obniżyć cenę energii i koszty zasilania wszelkich urządzeń. Dzięki dostępowi do niewyczerpanego źródła energii przedsiębiorstwo będzie niezależne od wszelkich przerw w dostawach energii lub podwyżek cen energii. Taka sytuacja nie wyklucza zmiany pozycji rynkowej naszej firmy.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej przedsiębiorca, który umieści na swojej stronie czy opakowaniu produktu informację o tym, że podczas produkcji wykorzystane zostały zasoby odnawialne, z pewnością będzie lepiej postrzegany przez konsumentów
Ponadto wszystkie inwestycje, jakie wiążą się z odnawialnymi źródłami energii OZE, mogą pozyskać atrakcyjne źródła finansowania, zarówno w formie pożyczek bezzwrotnych jak i nisko oprocentowanych dopłat. Do wykorzystania są środki płynące z funduszy publicznych oraz środków unijnych.
Transformacja energetyczna Polski oraz nacisk na ekologię, który dominuje w dyskursie publicznym w Europie, stworzyły doskonały klimat do inwestowania w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na taki krok, mają otwartą drogę do pozyskania atrakcyjnych dofinansowań.
Ożywienie zorientowane na transformację energetyczną przedsiębiorstw jest idealnym momentem do rozpoczęcia zmian i szkoda nie skorzystać z takiej okazji. Warto poświęcić trochę czasu i dokładnie przeanalizować swój poziom zapotrzebowania, uwzględniając np. planowane inwestycje i ich wpływ na pobór energii elektrycznej.
Zdjęcie główne: pixabay.com/lucascgouvea0