Polecamy

Ekonomiczne reperkusje wojny na Ukrainie. Czy czeka nas przewrót o 180 stopni?

Ekonomiczne reperkusje wojny na Ukrainie. Czy czeka nas przewrót o 180 stopni?
/
/
Ekonomia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czwartek, 24 lutego 2022, jest dniem, który przejdzie do kart historii powszechnej. Rosyjska inwazja pełnoskalowa na Ukrainę była krokiem, którego nie spodziewali się ani zachodni politycy, ani politolodzy, wojskowi i ekonomiści. I chociaż walki toczą się cały czas, już teraz wiadomo, że decyzja Władimira Putina uderzy także w zachodnie kraje. Jakich konsekwencji ekonomicznych należy spodziewać się w najbliższym czasie w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę?

Atak Rosji na Ukrainę i jego konsekwencje gospodarcze

Agresja Rosji na Ukrainę spotkała się ze zdecydowaną reakcją państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Rosja zostanie odcięta od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, z bankiem centralnym Federacji mają nie być realizowane transakcje finansowe, poszczególne kraje zamykają przestrzeń powietrzną i wstrzymują import produktów z Rosji.

Wszystkie wydarzenia, które zapisują się w tej chwili w przyszłych podręcznikach szkolnych i akademickich, mają także znaczenie gospodarcze. Według ekonomistów najszybszym i najpoważniejszym skutkiem gospodarczym rosyjskiej agresji dla państw zachodnich jest problem z dostawami gazu. Europa Środkowa, niestety, jest od tego surowca w bardzo dużym stopniu uzależniona. Jeżeli powiązania energetyczne z Rosją będą mniejsze – lub nawet zostałyby całkowicie zamrożone – może wywołać to nagły skok cen surowców, które i tak po napaści drożeją na giełdzie bardzo intensywnie.

Problem z surowcami energetycznymi

Problem z energetyką nie jest novum – poszczególne scenariusze wojenne w przypadku Polski i państw regionu zawsze wiązały się z tym problemem. Wciąż brakuje pełnych, wypracowanych alternatyw. Regionalnym dostawcą gazu oprócz Rosji jest Norwegia, jednak nie posiada takich zdolności logistycznych. Dotychczasowa dywersyfikacja źródeł tego surowca energetycznego polegała w głównej mierze na dostawach gazu drogą morską od Stanów Zjednoczonych.

Fot. Markus Winkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto założyć działalność gospodarczą w Niemczech
/
Czy warto założyć działalność gospodarczą w Niemczech
Założenie działalności gospodarczej w Niemczech to duża decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania i zrozumienia krajowego systemu biznesowego. Niemcy to jedno z największych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw w Europie, z otwartym rynkiem i wieloma możliwościami dla przedsiębiorców. Warto zastanowić się, czy warto założyć działalność gospodarczą w Niemczech i jakie są za i przeciw tej decyzji.
Rozumienie procesu karnego: Jak skutecznie współpracować z adwokatem
/
Rozumienie procesu karnego: Jak skutecznie współpracować z adwokatem
Zrozum ścieżkę procesu karnego i dowiedz się, jak efektywnie nawiązać współpracę z adwokatem, aby stanąć do walki w sądzie na najwyższym poziomie.
Rodzaje krzeseł i ich zastosowanie w różnych branżach
/
Rodzaje krzeseł i ich zastosowanie w różnych branżach
Krzeseł jest wiele rodzajów, a każdy z nich ma swoje zastosowanie w różnych branżach. W dzisiejszych czasach krzesła to nie […]