Polecamy

Co jest ważne w wyborze butów na siłownię?

Co jest ważne w wyborze butów na siłownię?
/
/
Sport
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób wraz z nowym rokiem postanowiło zmienić coś w swojej codzienności, opuścić strefę komfortu i wybrać się na siłownię. Strój jest ważnym czynnikiem, wpływającym na nasz komfort podczas ćwiczeń. Musi być wygodny, zapewniać swobodę oraz szeroki zakres ruchu. Jednym z najważniejszych elementów ubioru na siłownię jest odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze butów na siłownię.

Bezpieczeństwo i ochrona przed kontuzjami

Ćwicząc na siłowni, zwłaszcza jako początkujący sportowiec, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Przede wszystkim dopasuj swoje buty do sportów, jakie chcesz uprawiać. Jeśli ma być to bieganie na bieżni czy intensywne cardio z mnóstwem podskoków, podeszwa buta koniecznie powinna być amortyzująca. Amortyzacja w butach będzie chronić Twoje stawy i więzadła w czasie intensywnego treningu. Wiele marek stosuje na przykład systemy poduszek powietrznych lub wstrzykiwanej pianki by zapobiegać nadmiernemu obciążeniu nóg podczas aktywności fizycznej. Takie podeszwy mają między innymi buty Under Armour.

Równie ważnym elementem, wpływającym na nasze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, jest ochrona przed przypadkowym poślizgnięciem, jaką może zapewnić nam odpowiednie obuwie. Buty na siłownię, zwłaszcza do biegania lub do ćwiczeń siłowych, powinny posiadać podeszwę antypoślizgową. Zapewni ona maksimum bezpieczeństwa podczas aktywności i zminimalizuje ryzyko kontuzji, wywołanej upadkiem bądź wykręceniem nogi w stawie. Powierzchnie siłownianych podłóg są różne i nie zawsze przemyślane, dlatego warto zapewnić sobie ochronę w postaci odpowiednich butów.

Komfort podczas ćwiczeń

Obuwie na siłownię bez wątpienia musi być wygodne i zapewniać komfort ruchu. Buty z elastyczną podeszwą oraz cholewką pozwolą Ci lepiej wykonywać takie ćwiczenia, jak na przykład wykroki czy przysiady. Materiał, z którego wykonane są buty również nie jest bez znaczenia dla wygody ich użytkowania. Buty powinny być oddychające, by nadmiar wilgoci na stopach nie prowadził do otarć i odparzeń. Dodatkowo siateczkowe buty zapewniają stopie największą swobodę i nie ograniczają jej ruchów. Zbyt sztywna podeszwa w obuwiu sportowym może nie tylko utrudniać ćwiczenia, lecz także prowadzić do nieprzyjemnych skurczów mięśni i szybszego niszczenia się butów, na przykład pękania zbyt sztywnej gumy.

Stabilizacja kostki

Ten aspekt jest szczególnie ważny dla osób, chcących wykonywać typowo siłowe ćwiczenia. Przy tego typu treningu niezwykle istotne jest odpowiednie podparcie dla stawów. Jeśli cholewka buta będzie zbyt lekka i miękka, nie będzie w stanie dostatecznie ustabilizować kostki. Trening siłowy w nieodpowiednio dobranym obuwiu może skończyć się skręceniem kostki lub nadwyrężeniem stawu, co uniemożliwi nam ćwiczenia na dłuższy czas.

Wygląd butów

Mniej kluczowym, ale nadal bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze butów sportowych na siłownię, jest ich wygląd. Podczas ćwiczeń chcemy przecież wyglądać dobrze. Obuwie może być klasyczne, w neutralnych kolorach lub szalone, w odcieniu neonowego różu, który wyróżni nas z tłumu. Buty, które nam się podobają mogą też być bardzo skuteczną motywacją do ćwiczeń i częstszych wizyt na siłowni. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie stawiać wyglądu nad bezpieczeństwem. Jeśli buty nie nadają się do dyscypliny sportu, którą uprawiasz lub mogą spowodować kontuzję czy inny uszczerbek na Twoim zdrowiu – nie ryzykuj.

Wybór odpowiedniego obuwia sportowego na siłownię, wydaje się być dość prostym zadaniem. Warto jednak poświęcić tej decyzji trochę uwagi i zastanowienia. Buty powinny być przede wszystkim dostosowane do Twoich potrzeb i sportu, jaki zamierzasz podjąć. Powinny zapewniać Ci podczas treningu komfort, bezpieczeństwo i stabilizację stawów, by uniknąć kontuzji. Jeśli poszukasz wystarczająco dobrze, znajdziesz parę sportowych butów, która łączy wszystkie te elementy, a przy okazji zachwyca wyjątkowym wyglądem.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ekologiczne korzyści szamba betonowego – czy warto je posiadać?
/
Ekologiczne korzyści szamba betonowego – czy warto je posiadać?
Szamba betonowe mają wiele ekologicznych korzyści, takich jak ochrona wód gruntowych, recykling ścieków czy redukcja zużycia wody.
Jak wybrać idealne dekoracje ścienne do swojego domu: Przewodnik dla miłośników designu
/
Jak wybrać idealne dekoracje ścienne do swojego domu: Przewodnik dla miłośników designu
Odkryj, jak wybierać dekoracje ścienne, które podkreślą charakter Twojego wnętrza. Poznaj typy dekoracji, trendy i wskazówki dotyczące ich doboru. Idealny dla miłośników designu.
Jak metoda Montessori wspiera rozwój twojego dziecka?
/
Jak metoda Montessori wspiera rozwój twojego dziecka?
Poznaj korzyści płynące z metody Montessori. Dowiedz się, jak ten autonomiczny styl nauczania pomaga rozwijać umiejętności Twojego dziecka na różnych etapach rozwoju.