Polecamy

Dieta sportowca — co jeść?

Dieta sportowca — co jeść?
/
/
Sport
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sportowcy muszą szczególnie uważać na swoją dietę. Dobrze zbilansowane posiłki to podstawa. Zobacz, co jeść, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie.

Jakiej diety przestrzegać?

Węglowodany powinny być podstawą twojej diety, jeśli jesteś sportowcem, ponieważ są one optymalnym źródłem energii. Materiał energetyczny i budulcowy to przede wszystkim białka, zaś tłuszcze, których udział powinien być mniejszy niż węglowodanów, także zapewnią ci energię. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu, które zapewni ci woda borjomi.

Węglowodany

Najlepszym paliwem energetycznym dla organizmu, a zwłaszcza mięśni i tkanek stanowią produkty węglowodanowe. U osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na nie wynosi około 60-70%. Zwróć uwagę jednak na to, aby były to węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Znajdziesz je w produktach pełnoziarnistych, makaronach gotowanych al dente, niektórych owocach oraz w większości warzyw.

Białko

Na prawidłowy wzrost i rozwój mięśni pozwoli ci białko. Warto, aby pochodziło ono z różnych źródeł, jak chude mięso i drób, mleko, wędliny, jajka czy sery. Batony herbalife także doskonale się do tego nadają. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, twoje zapotrzebowanie na białko wynosi około 2 g na 1 kg masy ciała — jednak pamiętaj, że będzie to zależne od wielu czynników, jak na przykład od rodzaju i intensywności treningu, wieku, płci, a także od ogólnego stanu organizmu.

Tłuszcze

Około 25-30% całkowitego zapotrzebowania na energię powinny stanowić tłuszcze. Muszą to być jednak zdrowe tłuszcze. Wybieraj produkty, które zawierają jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem będą na przykład tłuszcze rybie czy oleje. Ogranicz zaś tłuszcze zwierzęce.

O jakich witaminach powinien pamiętać sportowiec?

Istotnym elementem diety sportowca są witaminy i minerały. Duża aktywność fizyczna może być przyczyną strat tych składników, czego konsekwencją może być brak energii, osłabienie, spadek koncentracji, senność czy obniżenie wydolności fizycznej.

Twój organizm przy wysiłku fizycznym ma większe zapotrzebowanie na witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Dieta sportowca musi zawierać także odpowiednie ilości miedzi, żelaza, sodu, cynku, magnezu, potasu i wapnia, które to tracisz wraz z potem. Jeśli nie potrafisz dostarczyć ich odpowiednią dietą, wspomóż się suplementami diety, które znajdziesz na przykład na stronie https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/suplementy-dla-sportowcow/.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zrozumienie i znaczenie raportowania ESG w strategii zrównoważonego rozwoju firmy
/
Zrozumienie i znaczenie raportowania ESG w strategii zrównoważonego rozwoju firmy
Odkryj, jak efektywne podejście do raportowania ESG może zdefiniować strategię zrównoważonego rozwoju Twojej firmy. Dowiedz się więcej o znaczeniu ESG w świecie biznesu.
Leasing pracowników a redukcja kosztów: Optymalizacja budżetu firmowego
/
Leasing pracowników a redukcja kosztów: Optymalizacja budżetu firmowego
W tym artykule przyjrzymy się, jak leasing pracowników może przyczynić się do optymalizacji budżetu firmowego.
Jak efektywne ekspozytory mogą podnieść sprzedaż produktów impulsowych?
/
Jak efektywne ekspozytory mogą podnieść sprzedaż produktów impulsowych?
Zwiększ swoją sprzedaż dzięki efektywnemu wykorzystaniu ekspozytorów na produkty impulsowe. Dowiedz się jak skutecznie przyciągać uwagę klientów i zwiększać swoje zyski.